Regenerace a rekondice psů
Bodová myofasciální technika B.M.T. pro psy (Bowenova masáž)
Jedná se o unikátní holistickou metodu, která pracuje s tělem jako celkem a ovlivňuje jej na mnoha úrovních - fyzické, orgánové i psychické. Terapeut pracuje jemnými "brnkavými" pohyby palcem či prsty s měkkými tkáněmi (kůží, podkožím, fascií a svalem) bez použití olejů. Tyto pohyby vysílají zprávu do mozku, která tělu umožní aktivovat samoléčebné schopnosti a nastolit tak rovnováhu v celém organismu.
Bowenova metoda odstraňuje překážky v těle a vede ke zvýšení toku krve i lymfy, zlepšení funkce vnitřních orgánů a uvolnění energetických drah. Je vhodná u akutních i chronických obtíží, jakými jsou například bolesti zad, kulhání, pooperační a poúrazové stavy, ztuhlost a bolesti kloubů, záněty šlach a kloubů, trávicí obtíže, přetížení svalového aparátu atd. Dále je využívána i jako preventivní nebo regenerační metoda, zejména u psů se sportovním využitím. Úleva od bolesti či změna pohybového chování (mnohdy i psychiky) nastává obvykle do tří dnů, nezřídka však okamžitě po ošetření.
POZOR: Minimálně 24 hodin po ošetření by se nemělo na psa sahat, nehladit, nenasazovat obojek či kšíry (je-li to možné) a dopřát mu odpočinek a dostatek čerstvé vody.
Dornova metoda pro psy
Základem Dornovy metody je navrácení kloubů a obratlů do správné polohy. Jedná se o velmi jemné ošetření pohybového aparátu prováděné mírným tlakem za současného pohybu těla. Není to metoda diagnostická a je určená především pro zdravá zvířata v rámci preventivní péče o pohybový aparát. Pomáhá k nastolení rovnováhy v organismu, přičemž změny mohou přetrvávat i několik dní po ošetření.
Kontraindikace Dornovy metody: teplota nad 39°C, zlomeniny kostí, otevřené rány, píštěle, vředy, pooperační rány, tetanus, infarkt míchy, akutní zánětlivé stavy (střeva, žíly, klouby, orgány), akutní revmatické onemocnění, zhmoždění a narušení svalu, březost, akutní virová a infekční onemocnění, kalcifikace měkkých tkání, srůsty obratlů, hematom, úraz (nejdříve po 3 dnech), rakovina, užívání analgetik či sedativ.
POZOR: Po ošetření Dornovou metodou je nutný klidový režim psa obvykle 3 dny. Měkké tkáně jsou rozvolněné a pes ztrácí kontrolu nad vlastním pohybem a je tak velice náchylný k poranění. Pes by se neměl po tuto dobu pohybovat na volno a hrát si s ostatními psy. Rovněž by neměla být tato metoda prováděna současně s klasickou fyzioterapií.
Osteodynamika
Osteodynamika je technika vycházející z Dornovy metody, kraniosakrální osteopatie a osteopatie. Jedná se o nediagnostickou, celostní metodu, pomocí které je možné regulovat postavení kostí v kloubních spojích, ošetřit fascie pohybového aparátu i působit na orgánové a nervové struktury. Terapeut při osteodynamice využívá malý tlak působící delší dobu a pasivní či aktivní pohyby. Metoda je zcela neinvazivní a pomáhá obnovovat správné vzorce ve tkáních až na buněčné úrovni. Uvolněním stažených, slepených a nepohyblivých fascií dochází k lepší hydrataci, skluznosti a pohyblivosti okolních struktur, která následně vede ke snížení bolesti a rychlejší regeneraci organismu.
Tato technika je využitelná u lidí i zvířat v jakémkoli věku. Může být využita k účelům preventivním i léčebným. Účinná je zejména k odstranění kloubních blokád a restrikcí měkkých tkání vzniklých v důsledku přetížení, úrazu či zánětu.
Kontraindikacemi k ošetření osteodynamikou jsou infekce bakteriálního či virového původu, zánět, onkologické onemocnění, horečka, poškození kůže, akutní výhřez ploténky, náhlá změna zdravotního stavu a akutní úraz bez vyšetření lékařem.