Regenerace a rekondice lidí

Osteodynamika

   Osteodynamika je technika vycházející z Dornovy metody, kraniosakrální osteopatie a osteopatie. Jedná se o nediagnostickou, celostní metodu, pomocí které je možné regulovat postavení kostí v kloubních spojích, ošetřit fascie pohybového aparátu i působit na orgánové a nervové struktury. Terapeut při osteodynamice využívá malý tlak působící delší dobu a pasivní či aktivní pohyby. Metoda je zcela neinvazivní a pomáhá obnovovat správné vzorce ve tkáních až na buněčné úrovni. Uvolněním stažených, slepených a nepohyblivých fascií dochází k lepší hydrataci, skluznosti a pohyblivosti okolních struktur, která následně vede ke snížení bolesti a rychlejší regeneraci organismu.

   Tato technika je využitelná u lidí i zvířat v jakémkoli věku. Může být využita k účelům preventivním i léčebným. Účinná je zejména k odstranění kloubních blokád a restrikcí měkkých tkání vzniklých v důsledku přetížení, úrazu či zánětu.

   Kontraindikacemi k ošetření osteodynamikou jsou infekce bakteriálního či virového původu, zánět, onkologické onemocnění, horečka, poškození kůže, akutní výhřez ploténky, náhlá změna zdravotního stavu a akutní úraz bez vyšetření lékařem.

Bodová myofasciální technika (Bowenova masáž)

   Jedná se o unikátní holistickou metodu, která pracuje s tělem jako celkem a ovlivňuje jej na mnoha úrovních - fyzické, orgánové i psychické. Klient zůstává oblečen a terapeut pracuje jemnými "brnkavými" pohyby palcem či prsty s měkkými tkáněmi (kůží, podkožím, fascií a svalem). Tyto pohyby vysílají zprávu do mozku, která tělu umožní aktivovat samoléčebné procesy a nastolit tak rovnováhu v celém organismu.

   Bowenova metoda odstraňuje překážky v těle a vede ke zvýšení toku krve i lymfy, zlepšení funkce vnitřních orgánů a uvolnění energetických drah. Je vhodná u akutních i chronických obtíží, jakými jsou například bolesti zad, syndrom karpálního tunelu, bolesti kloubů, artritida,
chronický únavový syndrom, neplodnost, skolióza, poúrazové stavy, tenisový loket, syndrom zmrzlého ramene, trávicí obtíže atd. Úleva od bolesti nastává obvykle do tří dnů, nezřídka však okamžitě po ošetření.

   V této době je vhodné vyvarovat se požívání alkoholu, horké koupeli či sprše, sauně, dlouhému sezení, jiné masáži a náročným aktivitám. Rovněž se doporučuje pít hodně tekutin, neboť dochází také k tělesné očistě, kdy jsou z těla vyplavovány metabolity a jedovaté látky.

   Na terapii je vhodné pohodlné oblečení, ideálně bavlněné tričko a tepláky nebo elastické kalhoty.

Metoda Mc Kenzie

   Metoda Mc Kenzie je velmi dobře propracovaný koncept diagnostiky a léčby bolestí a poruch páteře i periferních kloubů. Při vstupním vyšetření je nejprve velmi podrobně odebrána anamnéza a poté následuje vyšetření pohybového aparátu. Je-li bolest nebo omezení způsobeno mechanickou příčinou, dostanete za úkol několikrát denně cvičit určitý cvik nebo setrvávat v určité poloze. Nezbytné je dodržování správné pozice těla ve stoji, vsedě a vleže. Dále budete seznámeni s pohyby a pozicemi, kterým byste se měli přechodně vyhnout. Velký důraz je kladen i na prevenci. Jedná se o metodu, která vyžaduje aktivní spolupráci klienta.

Manuální lymfodrenáž

   Manuální lymfodrenáž se řadí mezi velmi příjemné techniky. Terapeut provádí série jemných hmatů v přesně daném pořadí a tím uvolňuje a zrychluje tok lymfy v lymfatickém řečišti. Dále dochází k odbourávání metabolitů, zlepšení metabolismu, urychlení regenerace, zvýšení imunity a celkové relaxaci celého organismu. Provádí se přímo na kůži bez využití olejů. Po ošetření je nutné pít hodně vody a vyhnout se kávě, alkoholu, sauně a velké fyzické námaze.

   Kdy je vhodná? U chronické žilní nedostatečnosti, lymfedémů, u sportovců po velkém fyzickém výkonu, při migrénách, snížené imunitě, celulitidě, jako doplněk detoxikačních diet, u kožních onemocnění jakou jsou akné a atopický ekzém, u pooperačních a poúrazových stavů, či ke zpomalení stárnutí pokožky aj.

   Kdy není vhodná? Při akutních bakteriálních a virových onemocněních, nádorech (pouze na doporučení onkologa), dekompenzovaných srdečních a plicních onemocněních, při akutním zánětu žil, poruše štítné žlázy, glaukomu (zelený zákal), u otoků interního původu (srdce, ledviny, játra) a bolesti břicha nejasného původu.

Kinesio taping

   Kinesio tape je elastická bavlněná páska vyrobená tak, aby se co nejvíce podobala vlastnostem lidské kůže. Je prodyšný, do určité míry vodě odolný, rychleschnoucí a hypoalergenní. Pomocí 100% pryskyřice dobře přilne k pokožce, která by měla být před aplikací oholená a odmaštěná. Své elastické vlastnosti si udrží cca 3 - 5 dní. Poté je vhodné tape sejmout a nechat pokožku alespoň 1 den zregenerovat. V případě svědění, pálení nebo zvýšení bolesti odstraňte tape okamžitě! 

  Kinesio tapy nejsou napuštěny žádnou chemickou látkou. Terapeutického účinku je dosaženo pouze v případě vhodné aplikace (správný tvar, umístění, adekvátní tah a směr). Nedochází k omezení rozsahu pohybu v kloubu, zkracuje délku hojení, urychluje rekonvalescenci a rehabilitaci, dodává pocit jistoty a slouží i jako prevence dalšího poranění.

   Kdy je tape vhodný? Při akutních i chronických poúrazových stavech (natažení, natržení svalu, podvrtnutí, kloubní nestabilita), k redukci otoku a bolesti, při přetížení pohybového aparátu (entezopatie, burzitidy), u bolestí páteře a kloubů, deformit nohou a prstů, periferní i centrální parézy, impingement syndromu atd.  

   Kdy není tape vhodný? Při kožních onemocněních (ekzém, bradavice, melanom kůže, pigmentové névy, hnisavé kožní projevy), srdeční či plicní dekompenzaci, u akutních trombóz, otevřených ran a horečnatých stavů.

Diagnostika, konzultace a poradenství v oblasti sportovních aktivit

   Individuální fyzioterapie sportovců s cílem odstranit bolest, obnovit plný rozsah pohybu, zvýšit výkonnost, zlepšit techniku, urychlit regeneraci a rekondici, zamezit přetěžování namáhaných svalových skupin, nalézt a odstranit příčinu opakujících se zranění.

   Pro začínající sportovce konzultace vhodných pohybových aktivit včetně jejich frekvence a intenzity, edukace o správné pohybové přípravě před výkonem a po něm. Individuální nácvik strečinku, posilování či kompenzačních cviků v závislosti na sportovním odvětví a tělesném stavu.

Metoda Ludmily Mojžíšové

  Metoda Ludmily Mojžíšové je mezi širokou veřejností známa především v souvislosti s léčbou neplodnosti. Jedná se o koncept založený na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pomocí mobilizací a aktivního cvičení, který má za úkol harmonizovat svalové napětí a upravit držení těla, především pánve. Léčba metodou Ludmily Mojžíšové je používána nejen při funkční sterilitě žen, ale i mužů, pomáhá k úpravě menstruačního cyklu, při inkontinenci, funkčních vertebrogeních obtížích, skolióze, zácpě a řadě jiných onemocnění.

SM systém - spirální stabilizace

   SM systém neboli stabilizační a mobilizační systém je speciální cvičení s využitím dlouhých pružných lan. Zakladatelem této metody je MUDr. Richard Smíšek. Podstatou cvičení je aktivace spirálních svalových řetězců, které svojí kontrakcí umožní trakci páteře a dojde tak k oddálení kloubních ploch a uvolnění meziobratlových plotének. Tím je urychlena jejich regenerace. 

   Toto cvičení je vhodné u akutních i chronických bolestivých stavů, při výhřezu meziobratlové ploténky, u skolióz, jako prevence bolestí zad. Zároveň je hojně využíváno u sportovců všech úrovní pro zvýšení výkonu, stability i jako kompenzační cvičení. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky